Klasyczne stare aparaty

Strona Główna » Klasyczne stare aparaty

Choć wydawać by się mogło, że już dawno przeminął czas klasycznych aparatów fotograficznych, ponieważ wszechobecne cyfrówki oferują doskonałą jakość za rozsądną cenę, to co jakiś czas dociera do nas wieść o rekordowych sumach, jakie ktoś zapłacił za stary aparat.

 

Dlaczego tak jest, że ludzie pasjonują się starymi modelami tego rodzaju urządzeń?

 

Przede wszystkim dlatego, że zdaniem pasjonatów, aparaty fotograficzne, robiące zwykłe zdjęcia na błonie światłoczułej, mają duszę.

Przeglądając oferty w serwisach aukcyjnych można natrafić na bardzo drogie aparaty fotograficzne, oraz na setki działających lub zepsutych aparatów, które sprzedawane są za grosze. Wprawdzie w przypadku tych drugich zdarzają się niekiedy perełki, których pozbywają się ludzie absolutnie nieświadomi ich wartości, jednak na wyobraźnię najbardziej działają egzemplarze, które osiągają wysokie kwoty w licytacjach. Żeby odróżnić jedne od drugich, trzeba być fachowcem.

 

Dlatego właśnie jeżeli masz a swoim domu jakiś stary aparat fotograficzny, nie wyrzucaj go, ani nie próbuj sprzedawać za grosze w takim stanie, w jakim znajduje się obecnie. Znajdź serwis aparatów fotograficznych i zasięgnij w nim opinii specjalisty. Przede wszystkim powie on jakiego rodzaju jest to aparat. To ważna, ponieważ jest różnica między seryjnie produkowanymi masówkami, a dziełami sztuki, które były ręcznie składane przez wysokiej klasy fachowców. Wykwalifikowany serwisant powie również w jakim stanie jest aparat i jaki byłby koszt naprawy. Wówczas warto zdecydować co z nim zrobić.

Po dokonaniu oceny aparatu i wyceny serwisu, będzie już wiadomo czy jest to skarb, czy jedynie pamiątka, która ma co najwyżej wartość sentymentalną. Jeśli nawet aparat nie okaże się kolekcjonerskim rarytasem, a reperacja nie byłaby droga, zapewne warto przywrócić go do życia, choćby po to, by porobić trochę zdjęć tradycyjną metodą.